HAKKIMIZDA

T.C. BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN YAYIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı : Ahmet BAYHAN

 

Bağlı olduğu Şube Müdürlüğü ,Kültür Turizm Şube Müdürlüğü

 

Kültür Turizm Şube Müdürü: Ayşe HACIOĞLU

 

Sanat Yönetmeni: E. Ertan Akman

2006 yılında kurulan Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunun temelleri Bursa Kültür Sanat Ve Turizm Vakfı Tiyatrosu adıyla atıldı.

Kuruluş yıllarında repertuarında yalnızca çocuk oyunlarına yer veren tiyatro, zamanla yetişkin oyunları ile de hizmet vermeye başladı. Kent halkının da ilgi ve desteği ile repertuar tiyatrosuna dönüşerek uzun vadede şehir tiyatrosuna oluşumuna yönelik bir yapılanma içine girdi. Alternatif biçimlere açık tiyatro anlayışı ile farklı yönetmenlerle çalışarak Türk tiyatrosunda öncü nitelik taşıyan çok sayıda önemli projeye imza attı. Yine kuruluş yıllarında Bursa Devlet Tiyatrosu kursiyerlerinden oluşan oyuncu kadrosuna ek olarak, zaman içinde kendi oyuncularını yetiştirdi. Kadro içinden üniversite ve konservatuarların tiyatro bölümlerini kazananlar, okullarını bitirerek yuvaya geri döndü. Ayrıca 1998 yılında geleneksel tiyatromuzun unutulmakta olan Ortaoyunu geleneğini canlandırmak amacıyla bünyesinde bir orta oyunu kolu oluşturdu.

2006 yılına değin 10 sezon boyunca 30 ayrı oyun sahneleyerek, her sezonda yaklaşık 25.000 izleyiciye ulaşarak büyük bir başarı gösterdi. 2006 yılında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Meclisinin 31-12-1997 Tarih, 1997/205 esas no’lu 357 numaralı Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu kurulması kararı uyarınca; Büyükşehir Belediyesine bağlanarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu adını aldı ve yeni bir yapılanmaya başladı.

2006 yılında; 2 yetişkin, 3 çocuk oyunu ve 2 sokak performansı ile 154 kez sahne alarak yaklaşık 25 bin. 2007 yılında; 4 yetişkin, 4 Çocuk oyunu, 1 gölge oyunu ve 1 sokak performansı ile 178 kez sahne alarak yaklaşık 30 bin. 2008 yılında; 4 yetişkin, 4 Çocuk oyunu, 1 gölge oyunu ve 1 sokak performansı ile 205 kez sahne alarak yaklaşık 32 bin. 2009 yılında; 5 yetişkin, 2 Çocuk oyunu, 1 gölge oyunu ve 1 sokak performansı ile 160 kez sahne alarak yaklaşık 34 bin izleyiciye ulaştı.

2006 yılında “Her Yerde Tiyatro, Her Yer Tiyatro” başlığı altında düzenlenen bir proje ile etkinlik alanını il bazında genişletti. Yaz sezonu boyunca köylerden, kasabalara sokak performansları ile izleyici ile buluştu. Gönen, Burhaniye, Lüleburgaz, Nevşehir, Eskişehir, İstanbul ve K.K.T.C’de başarılı turne programları gerçekleştirdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Tayyare Kültür Merkezi ve Karagöz Müzesi’nde Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri , Merinos Atatürk Kongre Ve Kültür Merkezi’ nde Salı akşamları izleyicisi ile buluşmaktadır.

Bir Cevap Yazın