ADINI TEMAŞA KOYDUK

0
1134

7 HAZİRAN 2012

BASIN BÜLTENİ

ADINI TEMAŞA KOYDUK
– ŞEHİR TİYATROSU YAZA DAMGASINI VURACAK
– BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU, 13 HAZİRAN ÇARŞAMBA GÜNÜ, YAZ SEZONUNA BAŞLIYOR.
– ŞEHİR TİYATROSU, ‘ADINI TEMAŞA KOYDUK’ ADLI OYUNUNU, İLK OLARAK İRFANİYE’DE SAHNELEYECEK.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, ‘Her Yerde Tiyatro, Her Yer Tiyatro’ projesi kapsamında ‘Adını Temaşa Koyduk’ adlı oyununu, ilk olarak 13 Haziran Çarşamba günü Nilüfer İrfaniye’de sahneleyecek.

Tiyatroya gitme olanağı bulamayan çevre ilçe ve yerleşimlerde yaşayan vatandaşları tiyatroyla tanıştırmak, kent merkezi ile merkeze uzak yerleşimler arasındaki kültürel bağı güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen proje kapsamında bu yıl ‘Adını Temaşa Koyduk’ adlı geleneksel seyirlik sergilenecek. Geçen yıl çevre yerleşimlerde sahnelenen 22 oyunla yaklaşık 9 bin izleyiciye ulaşan proje, bu sene de büyük ilgi görecek.
Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Ramazan eğlencesinin dışına da çıkabileceği fikriyle çalışmalarına yön veren Şehir Tiyatrosu, geleneksel metinlerden yola çıkılarak derlenen oyunu E. Ertan Akman’ın yönetmenliğinde sahneleyecek. Ertan Akman, Tayfun Özeren, Bülent Uçar, Günay Güney, Eren Topçak, Fatih Ateş, Kazım Güçlü, Uğur Serener, Altuğ Görgü, Murat Liman, Nihal Türksever, Müge Açıkdüşünenler, İpek Zeylan ve Ebru Ergüç’ün rol aldığı oyunda; Karagöz ile Hacivat ve onlarla birlikte temaşa sahnesine düşen Kavuklu, Pişekâr, Zenneler, Tosun, İbiş, Hokkabaz, Leyla ile Mecnun vatandaşlara neşeli yaz akşamları yaşatacak. Kanto ve şarkılarla da renklenecek olan oyunda, gölge oyunundan Yeşilçam filmlerine gönderme yapan ‘Leyla ile Mecnun’ uyarlamasına kadar geleneksel kültüre dair her renk bugünde can bulacak. Oyunlar, saat 21.00’de başlayacak.

Yaz turnesi 1. tur programı
13 Haziran – İrfaniye
14 Haziran – Çukurca
15 Haziran – Dürdane
16 Haziran – Tirilye
20 Haziran – Gürsu/Kazıklı
21 Haziran – Çeltikköy
22 Haziran – Babasultan
23 Haziran – Göynükbelen
26 Haziran – Seçköy
27 Haziran – Büyükorhan
28 Haziran – Selçukgazi

29 Haziran – Erdoğa n